Zakup nowych podręczników do projektu Lekki plecak

Część podręczników, która służyła dzieciakom w szkole w projekcie „Lekki plecak” była już nieaktualna więc kupiliśmy nowe. Oklejone specjalną naklejką i obłożone w okładki trafią jeszcze przed 1 września do pracowni. Suma zakupów (książki, naklejki, druk) to ok 5 tys. złotych. Jak pewnie pamiętacie w pandemii książek nie można było używać i dzieciaki musiały nosić podręczniki ze sobą na plecach. Waga plecaków szczególnie w klasach 4-8 była ogromna. Cieszymy się, że projekt #lekkiplecak będzie od września znowu z nami i odciąży kręgosłupy naszych dzieci.

Rusza projekt Lekki plecak

Bardzo chcieliśmy, żeby plecaki naszych dzieci były lżejsze, gdyż ważyły dużo i niszczyły młode kręgosłupy naszych pociech. Na zebraniu RR w dn. 10.10.2019 r. zdecydowaliśmy jednogłośnie o rozpoczęciu realizacji projektu „Lekki plecak”. Do każdego poziomu nauczania dokupiliśmy dodatkowy (jeden lub dwa) komplet podręczników (po jednym na ławkę), tak by dzieci nie musiały nosić książek do szkoły, a jedynie zeszyty i ćwiczenia. W ten sposób książki ucznia mogą służyć do nauki w domu, a plecaki mogą być lżejsze.

Podręczniki dotarły 8.11.2019 i już tego dnia rozpoczęliśmy ich oklejanie i okładanie, tak żeby mogły długo służyć. Przez świąteczny weekend 9-11 listopada, dzięki zaangażowaniu grupy rodziców i dzieci, udało się nam obłożyć ponad 1000 podręczników! Książki zostały zapakowane do oznaczonych pojemników lub walizeczek, żeby łatwiej było je przewozić między salami. 11 listopada późnym wieczorem podręczniki znalazły się w odpowiednich (wskazanych wcześniej przez nauczycieli) salach lekcyjnych. Ostatnia partia książek (angielski dla kl. szóstej) dotarła od wydawcy później, ale też od 25 listopada służy uczniom w szkole.

Dla klas czwartych, które pilotażowo korzystają z tabletów, dokupiliśmy pojemniki, a Dyrekcja zapewniła dodatkowe podręczniki ze szkolnej biblioteki. Także katecheci zdecydowali, że dzieci nie muszą nosić podręczników do religii, tylko mogą je zostawiać w salce na dole. Dzięki naszej akcji plecaki naszych pociech stały się czasami nawet o kilka kilogramów lżejsze! Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji: rodzicom, dzieciom, Dyrekcji i nauczycielom 🙂

Projekt nie byłby możliwy, gdyby nie zgromadzone fundusze – dlatego prosimy o niezwlekanie z wpłatami na RR 🙂 Szczegółowe rozliczenie akcji „Lekki plecak” znajduje się również na naszej stronie o finansach RR.

Niestety, zalecenia sanitarne Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z pandemią koronawirusa spowodowały, że od września 2020 zakupione książki zostały odstawione na półkę i dzieci znów muszą nosić własne podręczniki. Bardzo nam żal, a zwłaszcza żal młodych kręgosłupów naszych dzieci… Mamy nadzieję, że te restrykcje wkrótce zostaną zluzowane i plecaki znów staną się lekkie…