Na tej stronie przedstawiamy status najważniejszych projektów, którymi się zajmujemy lub zajmowaliśmy.

Lekcje pod chmurką w lasku

Prawie dwa lata temu na terenie szkoły były wycinane 100-letnie, chore sosny. Rada Rodziców przekazała je do tartaku aby zrobić z nich stoły i ławki dla dzieci do „lasku” przyszkolnego. Niestety drzewo po wysezonowaniu było mocno żywiczne i nie nadawało się do tego celu, dlatego stolarnia zamieniła nam je na inny rodzaj drewna i przekazała nam 6 gotowych stołów i ław, które są już ustawione w „lasku” i spełniają swoją rolę.
Mamy nadzieję, że stoły z ławami będą używane do organizowania lekcji pod chmurką (zmieści się tam cała klasa). Mikroklimat tego miejsca jest bowiem wyjątkowy.

Bony na Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy mała niespodziankę dla naszych dzieciaków. Są to bony dla wszystkich klas (wliczając oddział przygotowawczy z naszymi ukraińskimi uczniami) na lody lub lemoniadę do zaprzyjaźnionej lodziarni Lodówka na ul. Modrzewiową. Bony będą ważne od przyszłego poniedziałku, czyli od 6.06 aż do 23.06. Mamy nadzieję, że wyjście na wycieczkę będzie dla dzieciaków miłym czasem spędzonym na klasowej integracji. Wszystkim naszym dzieciakom życzymy wszystkiego, co najfajniejsze!

Podziekowanie za wpłaty

Dziękujemy wszystkim rodzicom za wpłaty na nasze konto z dopiskiem „Dla dzieci z Ukrainy”. Udało się zebrać 3220 zł.Z tych pieniędzy ufundowaliśmy naszym nowym uczniom wyprawki, dofinansowaliśmy 3 wycieczki i dwójka ósmoklasistów weźmie udział w czerwcowym balu na zakończenie szkoły.Dziękujemy też za Wasze ogromne serca przy zbiórkach rzeczowych-wszystkie rzeczy trafiły do potrzebujących, niektóre nawet, dzięki naszym fantastycznie zaangażowanym nauczycielkom, na front.

Potrzebujemy Waszego wsparcia!

Od poniedziałku, 14 marca, wspólnie z nauczycielami z naszej szkoły ogłaszamy zbiórkę dla dzieci z Ukrainy, które dołączają do klas w Krauzówce. Prosimy przejrzycie w weekend szafy, regały, garaże i schowki w poszukiwaniu:

📎plecaków

📎przyborów szkolnych i plastycznych (kredki, mazaki, długopisy, zeszyty, bloki, ołówki)


Będziemy również wdzięczni za wpłaty na konto Rady Rodziców na obiady i wyprawki dla dzieciaków. Nasz numer konta: 43 1020 1169 0000 8702 0012 0311

Tłusty Czwartek

Z okazji Tłustego Czwartku kupiliśmy słodką niespodziankę dla wszystkich nauczycieli, dyrekcji, pracowników i uczniów Krauzówki. Życzymy smacznego!

Karcianki i gry planszowe w kącikach z pufami

Najpierw pojawiły się pufy, potem stanęły regały, wczoraj na półkach pojawiły się gry planszowe i karcianki . Życzymy uczniom emocjonujących przerw. Mamy nadzieję, że po pandemii kąciki do wypoczynku i grania przyczynią się do ponownej integracji między dzieciakami.

Kąciki z pufami

Tuż przed feriami na szkolne korytarze wjechały pufy. Stanęły w dwóch miejscach w szkole: dla klas 1-3 w patio, dla klas 4-8 na korytarzu w starej części szkoły. Dzieciaki zyskały fajne i wygodne miejsce na spędzenie chwili na przerwach. Po feriach szykują się dodatkowe atrakcje w obu kącikach. Mamy nadzieję, że po powrocie z ferii i nauki zdalnej nasi uczniowie ucieszą się z niespodzianki.

Podsumowanie roku szkolnego 2020/2021

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie na rzecz całej społeczności szkolnej w roku szkolnym 2020/2021. Mimo trudnej sytuacji epidemicznej i tak bardzo dużo udało się wspólnymi siłami osiągnąć – patrz infografika niżej. Przy okazji zapraszamy wszystkich rodziców z „trójek klasowych”, po pierwszym zebraniu klasowym na I Spotkanie Rady Rodziców. Więcej informacji prześlemy Librusem gdy tylko będzie wyznaczony termin zebrań.

Koszyczek ratunkowy dla uczennic Krauzówki

Od 14 września 2020 szkolne toalety dla dziewczynek zostały wyposażone w szafki (po jednej na kabinę), w których uczennice znajdą koszyczek ze środkami higienicznymi w postaci podpasek. Na drzwiach każdej toalety znalazł się plakat informujący o akcji. Zawiera on zasady i wskazówki dla użytkowniczek.

Akcja ma nie tylko wymiar „ratunkowy”. Ma za zadanie nauczyć dziewczynki empatii i wzajemnej odpowiedzialności. Ma również zwrócić uwagę na problem tzw. ubóstwa menstruacyjnego, które dotyczy aż 4% populacji kobiet w naszym kraju. W koszyczek ratunkowy została także wyposażona toaleta dla nauczycielek i pracownic szkoły. Dzięki niemu akcja jest spójna i pokazuje, że wszystkie kobiety, bez względu na wiek, stanowisko, rolę społeczną czy zawód, mają wspólny mianownik.

Inicjatorką i koordynatorką akcji jest Olga Śmietanowska, autorką plakatu – Ela Kiełczykowska (obie Mamy z naszej RR). Za pomoc w realizacji akcji dziękujemy Fundacji Akcja Menstruacja, Auchan Polska i Laboratorium Kosmetycznemu dr Ireny Eris!

Koszty związane z przeprowadzeniem akcji obejmowały tylko zakup szafek i koszyczków oraz drobne materiały budowlane, łącznie kosztowało to 384,45 zł. Zapraszamy także rodziców innych piaseczyńskich szkół do zorganizowania akcji w swojej szkole. Całe know-how uzyskacie, pisząc na adres: koszyczek.piaseczno@gmail.com. Więcej o akcji przeczytasz w poniższym załączniku.

Chcemy usprawnić ruch samochodowy wokół Krauzówki

Ruch samochodowy koło naszej szkoły, zwłaszcza w okolicach godziny 8:00, jest bardzo duży, jest to niebezpieczne dla naszych dzieci. Na wiosnę 2019 przez kilka tygodni prowadziliśmy szczegółowe obserwacje tego ruchu, z których wynika, że:

  • Dużo rodziców łamie przepisy, parkując w miejscach niedozwolonych, zatrzymując się na pasach, a nawet zawracając na pasach.
  • Wiele niepotrzebnego ruchu od strony ul. Bukowej jest powodowane przez zamkniętą furtkę od strony al. Kasztanów.
  • Bardzo przeszkadza dziura koło utwardzonej części parkingu w stronę al. Brzóz.

Na początku października 2019 dziura została załatana! Prowadzimy teraz usilne starania (pisma do Dyrekcji, spotkania), by furtka została otwarta. Na spotkaniu z Dyrekcją w dn. 07.10.2019 uzyskaliśmy obietnicę, że rozpoczną się prace w kierunku jej otwarcia w godzinach porannych. Aktualizacja: na początku września 2020 furtka została otwarta! To uboczny efekt pandemii (chodzi o rozłożenie ruchu na 2 furtki), ale w sumie nam chodziło o to samo! Dziękujemy Dyrekcji!

W styczniu 2020 Urząd Miasta rozpoczął pomiary ruchu w okolicach szkoły, z użyciem m.in. drona. Swoje obserwacje prowadzi też Straż Miejska, która prowadzi też akcję informacyjną, która uczula kierowców na to, by np. nie parkowali na chodnikach w sposób nieprawidłowy. Trwają też prace nad stworzeniem parkingów typu Kiss&Ride – w czerwcu 2020 jeden z naszych Rodziców wraz ze swoim zespołem urbanistów przygotował koncepcję takiego parkingu. Koncepcja zyskała aprobatę Dyrekcji i Gminnego Inżyniera Ruchu. Podobno trwają już prace nad dokumentacją. Szanowne Władze naszego miasta, nie możemy się już doczekać realizacji!

Oprócz wszystkich ww. działań już dziś bardzo wiele zależy też od nas, kierowców. Dlatego spisaliśmy też kilka zasad, które mogą pomóc usprawnić ruch koło naszej szkoły:

  1. Jeśli możesz, to NIE PARKUJ, tylko zatrzymaj się NA DRODZE, włącz ŚWIATŁA AWARYJNE i wysadź dziecko bezpiecznie NA PRAWĄ STRONĘ.
  2. Jedź dalej, NIE ZAWRACAJ, w razie potrzeby zrób kółko i wróć inną drogą – to ważne zwłaszcza w godzinach szczytu.
  3. NIE PARKUJ NA CHODNIKACH, bo te koło szkoły są zbyt wąskie. W ten sposób nie zablokujesz ani pieszych, ani samochodów. Wykorzystaj miejsca parkingowe – te dalej od szkoły są zwykle wolne.
  4. Parkując przy ogrodzeniu od strony ul. Bukowej, ZOSTAW PRZEJŚCIE dla pieszych i rowerzystów.
  5. Na parkingach OSZCZĘDZAJ MIEJSCE, staraj się zaparkować blisko sąsiada. Uważaj jednak na niego, otwierając drzwi.
  6. NIE BLOKUJ PRZEJŚĆ dla pieszych.
  7. Miejsca dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH zostaw niepełnosprawnym.
  8. Jeśli na kogoś czekasz, WYŁĄCZ SILNIK. Twoje dziecko i Ty będziecie oddychać czystszym powietrzem.
  9. Jedź spokojnie, NIE WYPRZEDZAJ, koło szkoły szczególnie uważaj.
  10. Jeśli sytuacja pozwala, ZACHĘĆ dziecko do przyjazdu do szkoły ROWEREM lub przyjścia PIESZO.

„Lekki plecak” – odciążyliśmy plecaki naszych dzieci

Bardzo chcieliśmy, żeby plecaki naszych dzieci były lżejsze, gdyż ważyły dużo i niszczyły młode kręgosłupy naszych pociech. Na zebraniu RR w dn. 10.10.2019 r. zdecydowaliśmy jednogłośnie o rozpoczęciu realizacji projektu „Lekki plecak”. Do każdego poziomu nauczania dokupiliśmy dodatkowy (jeden lub dwa) komplet podręczników (po jednym na ławkę), tak by dzieci nie musiały nosić książek do szkoły, a jedynie zeszyty i ćwiczenia. W ten sposób książki ucznia mogą służyć do nauki w domu, a plecaki mogą być lżejsze.

Podręczniki dotarły 8.11.2019 i już tego dnia rozpoczęliśmy ich oklejanie i okładanie, tak żeby mogły długo służyć. Przez świąteczny weekend 9-11 listopada, dzięki zaangażowaniu grupy rodziców i dzieci, udało się nam obłożyć ponad 1000 podręczników! Książki zostały zapakowane do oznaczonych pojemników lub walizeczek, żeby łatwiej było je przewozić między salami. 11 listopada późnym wieczorem podręczniki znalazły się w odpowiednich (wskazanych wcześniej przez nauczycieli) salach lekcyjnych. Ostatnia partia książek (angielski dla kl. szóstej) dotarła od wydawcy później, ale też od 25 listopada służy uczniom w szkole.

Dla klas czwartych, które pilotażowo korzystają z tabletów, dokupiliśmy pojemniki, a Dyrekcja zapewniła dodatkowe podręczniki ze szkolnej biblioteki. Także katecheci zdecydowali, że dzieci nie muszą nosić podręczników do religii, tylko mogą je zostawiać w salce na dole. Dzięki naszej akcji plecaki naszych pociech stały się czasami nawet o kilka kilogramów lżejsze! Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji: rodzicom, dzieciom, Dyrekcji i nauczycielom 🙂

Projekt nie byłby możliwy, gdyby nie zgromadzone fundusze – dlatego prosimy o niezwlekanie z wpłatami na RR 🙂 Szczegółowe rozliczenie akcji „Lekki plecak” znajduje się również na naszej stronie o finansach RR.

Niestety, zalecenia sanitarne Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z pandemią koronawirusa spowodowały, że od września 2020 zakupione książki zostały odstawione na półkę i dzieci znów muszą nosić własne podręczniki. Bardzo nam żal, a zwłaszcza żal młodych kręgosłupów naszych dzieci… Mamy nadzieję, że te restrykcje wkrótce zostaną zluzowane i plecaki znów staną się lekkie…

Prowadzimy program Eko-Krauzówka

Projekt Eko-Krauzówka ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej uczniów naszej szkoły. Więcej informacji tutaj.

Chcemy monitorować jakość obiadów w stołówce

Chcemy prowadzić działania, które doprowadzą do podniesienia jakości obiadów w naszej stołówce.

Monitorujemy jakość produktów w sklepiku szkolnym

W marcu 2019 sprawdzaliśmy skład produktów sprzedawanych w sklepiku szkolnym pod kątem zawartości cukrów, niezdrowych tłuszczy oraz sztucznych dodatków. Więcej informacji wkrótce.

Pomagamy skuteczniej organizować lekcje etyki

Współpracujemy przy opracowywaniu programu profilaktyczno-wychowaczego szkoły

Kupujemy nagrody dla uczniów na zakończenie roku szkolnego

Staramy się, by najlepsi uczniowie naszej szkoły byli odpowiednio nagrodzeni. Dlatego na zakończenie roku kupujemy dla nich nagrody, najczęściej książkowe.

Na zdjęciu: Dzieci z Krauzówki podczas szkolnej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” – czerwiec 2019

Kupujemy nagrody dla laureatów konkursów szkolnych

Pomagamy realizować szkolne konkursy. Nauczyciele, którzy je prowadzą, często zgłaszają się do nas po sfinansowanie nagród. Chętnie wspieramy takie aktywności naszych nauczycieli, by zachęcać uczniów do brania udziału w konkursach.

Dofinansowujemy udział uczniów w wycieczkach szkolnych

Nasze dofinansowanie jest skierowane do uczniów w wyjątkowo trudnych sytuacjach życiowych.

Wspieramy Samorząd Uczniowski

Chcemy wspierać Samorząd Uczniowski Krauzówki. Między innymi przeprowadziliśmy szkolenie dla delegatów Samorządu.

Pomagamy organizować wydarzenia szkolne

Opiniujemy prowadzących zajęcia dodatkowe na terenie naszej szkoły

Chcemy utworzenia „Strefy rodzica”

Bardzo zmartwiły nas zmiany wprowadzone przez Dyrekcję SP2 we wrześniu 2019, które wprowadziły ograniczenia w przebywaniu rodziców na terenie szkoły. Chcemy, by rodzice nie byli traktowani jak intruzi, tylko jak pełnoprawni członkowie społeczności szkolnej, którzy mogą bez problemu wprowadzić i wyprowadzić swoje dziecko ze szkoły.

Nasze niezadowolenie wyraziliśmy w piśmie do Dyrekcji SP2 z dn. 24.09.2019, a także na spotkaniu z Dyrekcją w dn. 07.10.2019. Zaproponowaliśmy utworzenie tzw. „Strefy rodzica” wewnątrz budynku szkoły (m.in. na miejscu kopiarek), gdzie rodzice mogliby spokojnie i w cieple poczekać na dziecko. Dyrekcja obiecała rozważyć nasz projekt, my z kolei zaproponujemy regulamin takiego miejsca. Czekamy na cd., niestety koronawirus i obostrzenia sanitarne również tutaj pokrzyżowały nam plany…

Wnioskowaliśmy o mniej restrykcyjny sposobu oceniania zachowania dzieci

Zmiany systemu oceniania zachowania uczniów, zatwierdzone przez Radę Pedagogiczną w dn. 30.08.2019, zostały skrytykowane przez Radę Rodziców. W piśmie do Dyrekcji SP2 w dn. 24.09.2019 napisaliśmy m.in., że „w naszej opinii wprowadzone zmiany są niezgodne z założeniami programu wychowawczo-profilaktycznego obowiązującego w szkole. W szczególności, wprowadzone punkty ujemne są nieproporcjonalne do punktów dodatnich. Cały system oceniania jest demotywujący dla uczniów.”

Na spotkaniu z Dyrekcją w dn. 07.10.2019 powtórzyliśmy naszą opinię i wysłuchaliśmy zdania Dyrekcji. Pan Dyrektor stwierdził, że jest otwarty na zmiany, ale że decyzja należy do Rady Pedagogicznej. Rada Rodziców została natomiast poproszona o przygotowanie na piśmie naszych propozycji zmian wraz z uzasadnieniem.

Takie propozycje zostały opracowane i złożone w formie pisemnej w dn. 21.01.2020 – mamy nadzieję, że zostaną uwzględnione od nowego półrocza. Przewidują między innymi wprowadzenie możliwości „odpracowania” punktów ujemnych, a także w niektórych miejscach złagodzenie punktów ujemnych i zwiększenie zachęty w formie punktów dodatnich.

Zorganizowaliśmy kiermasz świąteczny

14 grudnia 2019 r. przy udziale uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły odbył się kiermasz świąteczny. Była sprzedaż upominków, ceramiki, kawiarenka z ciastami przygotowanymi przez rodziców, „Babciny stół” z domowymi smakołykami, stoisko fotografa, a nawet kosmetyczki 🙂 Dzieci zaprezentowały piękne jasełka. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do organizacji kiermaszu. Udało nam się zebrać 6066,30 PLN!

Zaopatrzyliśmy szkołę w dwie duże kopiarki

Pozyskaliśmy dwie duże kopiarki dla szkoły (używane). Są to w zasadzie urządzenia wielofunkcyjne (kopiarki / drukarki / skanery), które znaczenie ułatwią pracę naszym nauczycielom w trakcie przygotowywania się do zajęć. Urządzenia są już podłączone, skonfigurowane i służą szkole od początku września 2019.

Pomogliśmy w podłączeniu szkoły do szybkiego Internetu

Udało nam się pomóc naszej szkole w podłączeniu szybkim łączem światłowodowym do Internetu. Nasza szkoła przystąpiła do programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), w ramach którego uzyskaliśmy dostęp do szybkiego, bezpiecznego Internetu. Pomogliśmy przy załatwieniu różnych formalności i od 24 sierpnia 2019 sieć komputerowa naszej szkoły korzysta z symetrycznego łącza o przepustowości 100 Mb/s, czyli prawie 10 razy szybszego niż dotychczas!

Odnowiliśmy wygląd stołówki

Udało nam się odmalować i zmienić wystrój naszej stołówki! Oto jak wygląda po remoncie, sfinansowanym ze środków Rady Rodziców, który udało się przeprowadzić na początku maja 2019:

Podsumowanie działań Rady Rodziców w roku szkolnym 2019/2020

Rok szkolny 2019/2020 w Krauzówce był wyjątkowo trudny, ze względu oczywiście na pandemię koronawirusa. Tym niemniej udało nam się sporo zdziałać. Poniżej, dla zainteresowanych, przygotowaliśmy podsumowanie naszych akcji w formie prezentacji.

Podziękowania dla Nauczycieli, Dyrekcji i Pracowników Szkoły za rok 2019/2020

Pod koniec roku szkolnego 2019/2020 było nam trudno nawet wręczyć kwiatek Nauczycielom naszych dzieci, podziękować za ich trud, a także za pracę Dyrekcji, Administracji i wszystkich pozostałych pracowników naszej szkoły. Dlatego zorganizowaliśmy akcję #KwiatekDlaNauczyciela, w ramach której rodzice podsyłali przez Internet podziękowania. Zebraliśmy ich w ten sposób sporo ponad setkę, umieściliśmy je więc na plakacie, który rozwiesiliśmy w szkole. Podziękowania publikujemy też w pliku poniżej (kolejność losowa).